Poprzednia strona: Jaki był Matthew
Następna strona: Jak zginął Matthew

Matthew Wayne Shepard był pierwszym z dwóch synów Judy i Dennisa Shepardów. Urodził się przedwcześnie 1 grudnia 1976 roku. Gdy miał 4 lata, na świat przyszedł jego brat Logan. Rodzina mieszkała w małym miasteczku Casper w stanie Wyoming. Już w szkole podstawowej Matt zaangażował się w teatr, z pasją biorąc udział w szkolnych przedstawieniach. Jego talent interpersonalny został dostrzeżony przez kolegów którzy wybrali Matta na szkolnego doradcę młodzieży. Rodzice pozostawili synom wybór religii; Matthew zdecydował się przyłączyć do Kościoła Episkopalnego i wraz z matką uczestniczył w nabożeństwach i służył jako ministrant w kościele św. Marka w Casper.

Dennis Shepard pracował w przemyśle naftowym i kiedy kryzys tej branży pozbawił go pracy w Stanach, latem 1994 wraz z żoną i młodszym synem przeprowadził się do Arabii Saudyjskiej. Matthew, który właśnie miał zacząć ostatnią klasę szkoły średniej, zaczął wtedy naukę w The American School In Switzerland w Lugano (Szwajcaria), którą wybrał ze względu na możliwość poznawania wielu języków obcych. Rozdzielenie z rodziną było dla niego trudnym doświadczeniem. Szkoła organizowała wiele wycieczek zagranicznych, które Matthew bardzo lubił gdyż dawały możliwość poznawania ludzi z innych kultur. Wyjazd do Maroka w lutym 1995 zakończył się dla niego traumatycznym doświadczeniem: został napadnięty przez trzech mężczyzn, wciągnięty do auta, pobity i sześciokrotnie zgwałcony. Napastnicy ukradli mu też buty i koszulę i pozostawili na odludziu. Od tego czasu Matthew cierpiał z powodu depresji, nocnych koszmarów i ataków lęku.

Po powrocie do Stanów Matthew zaczął studia w Catawba College w Salisbury, North Carolina. Uczelnia słynęła z teatru, a Matthew chciał powrócić na scenę. Od czasu traumy w Maroku bowiem bycie obserwowanym sprawiało mu dyskomfort.

Matka Matthew, Judy Shepard, wspomina że w tym czasie Matthew zwierzył się jej ze swej orientacji sexualnej - co, jak twierdzi, nie zaskoczyło jej, bo przeczuwała to już od lat. Rodzice Matthew kochali go i akceptowali, aczkolwiek obawiali się też, czy będzie szczęśliwy i bezpieczny.

Matthew uciekał przed depresją zmieniając miejsca zamieszkania: Raleigh, Casper, następnie przeprowadził się do Denver, licząc na to że w dużym mieście będzie mógł poznać nowych ludzi a zarazem być nieco bardziej anonimowym. Podjął tam pracę jako telemarketer dla producenta suplementów witaminowych. Romaine Patterson, przyjaciółka Matthew, wspomina: "Zawsze etyczny Matt często mówił potencjalnym klientom, że mogą kupić ten sam produkt za połowę ceny w markecie albo że w ogóle nie potrzebują suplementów."1 Taka postawa doprowadziła do konfliktu z kierownictwem. Po odejściu z telemarketingu Matthew nie znalazł następnej pracy; na powracającą falami depresję i myśli samobójcze nie pomagały ani coraz to nowe leki, ani terapeuci.

Matthew interesował się życiem społecznym i polityką, uczestniczył w kampaniach wyborczych, angażował się w działalność społeczną; został wybrany jako przedstawiciel studentów do rady ochrony środowiska stanu Wyoming. Chciał poświęcić swoje życie zawodowe pracy na rzecz praw człowieka, stąd pomysł na edukację w kierunku który pozwoliłby mu podjąć pracę w ministerswie spraw zagranicznych. Dużą nadzieję wiązał z kolejną przeprowadzką: do 27miotysięcznego miasta Laramie w stanie Wyoming. Tam rozpoczął studia na wydziale politologii i stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wyoming.

Według wspomnień rodziny i przyjaciół, najważniejszą z pasji Matthew byli ludzie - relacje z nimi, sprawianie by czuli się dobrze. Wszędzie gdzie się znalazł, nawiązywał znajomości i przyjaźnie. W Laramie uczestniczył w spotkaniach studenckiej grupy LGBTA.

W rozmowach z rodziną Matthew wypowiadał się entuzjastycznie o swojej uczelni, o ciekawych zajęciach w których brał udział. Ale ten pierwszy rok studiów został przerwany dramatycznymi wydarzeniami nocy z 6 na 7 października 1998 roku.

  1. Romaine Patterson with Patrick Hinds, The whole world was watching. Living in the light of Matthew Shepard, New York 2005, s. 109

Poprzednia strona: Jaki był Matthew
Następna strona: Jak zginął Matthew