• Znani poeci zadedykowali Matthew Shepardowi 73 wiersze, zgromadzone w książce "Blood & tears" (Krew i łzy) wydanej w Nowym Jorku w 1999 roku.
  • Matthew jest głównym bohaterem powieści, którą stworzył szkocki pisarz sf i fantasy, Hal Duncan: "Ucieczka z piekła" (opublikowana w Polsce w kwartalniku Fantastyka Wydanie Specjalne 4/2009). (fragment) Nazwisko bohatera nie jest wymienione, ale opisane okoliczności śmierci nie pozwalają mieć wątpliwości co do jego tożsamości.
  • Moisés Kaufman oraz członkowie Tectonic Theatre Project przez dwa lata stworzyli, a następnie do dziś wystawiają sztukę "The Laramie Project". Oparta jest ona na materiałach dokumentujących zdarzenia z paździenika 1998 roku, i przede wszystkim na zapisach ponad dwustu rozmów przeprowadzonych przez członków Teatru z mieszkańcami miasteczka w którym zginął Matthew. Pokazuje szeroki wachlarz reakcji lokalnej społeczności na zbrodnię, która skupiła uwagę całego kraju na małej miejscowości i uczyniła z niej "stolicę dyskryminacji". Przedstawienie skonstruowane jest jak program dokumentalny. Scenariusz został wydany też w formie książkowej w Nowym Jorku w 2001 roku. Na jego podstawie w 2002 roku zrealizowano też film o tym samym tytule.
  • Podobną tematykę - reakcji lokalnej społeczności - podejmuje film dokumentalny "Laramie Inside Out" zrealizowany w 2004 roku.
  • Powstało też kilka telewizyjnych filmów fabularnych:
    Anatomy of a hate crime
    Moral Obligations
    The Matthew Shepard Story
    Zrealizowany przez telewizję HBO w 2002 roku, pokazuje proces sądowy morderców, proces podejmowania decyzji co do ich kary śmierci przez Judy i Dennisa Shepardów, a w formie retrospekcji pokazuje różne wydarzenia z życia Matthew, w tym szkołę średnią w Szwajcarii i spotkanego tam Pablo - pierwszego chłopaka Matthew, pracę w Denver, oraz scenę gwałtu w Maroku.